Ważnna InformacjaSzanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
[x] zamknij
zamknij i nie pokazuj tego komunikatu ponownie [x]

Przyłącz się!

 

Pogotowie ciepłownicze

 

Aktualności

"Agatkom" będzie cieplej

W czwartek, pierwszym dniu astronomicznej zimy, KPEC sp. z o.o. przekazała na rzecz bydgoskiego Centrum Integracji Społecznej 38 kompletnych zestawów odzieży dla tzw. Agatek – osób dbających o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży na przejściach dla pieszych.

 

- Misją naszej spółki jest dostarczanie produktu, jakim jest ciepło. Docieramy z nim do mieszkań i domów bydgoszczan. Robimy to dbając o środowisko, ale także w bezpiecznej formie. O tym, jak to bezpieczeństwo jest istotne i to w szerokim ujęciu, nikogo nie trzeba przekonywać. Jeśli my, jako spółka, mamy okazję do jego poprawy, chętnie się w to angażujemy. Osobami, które dbają o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w ich drodze do szkół i powrocie do domów, gdy przechodzą przez pasy na ulicach, są tzw. Agatki. Chcieliśmy pomóc im w ich pracy, przekazując nowe, kompletne i ciepłe stroje do wykonywania swoich obowiązków podczas zimy – powiedział Andrzej Baranowski, prezes KPEC Bydgoszcz. 

 

Oficjalne przekazanie strojów odbyło się podczas przedświątecznego spotkania w siedzibie Centrum Integracji Społecznej. Odbierający je dyrektor CIS Andrzej Jankowski podkreślił, że inicjatywa spółki jest ważnym wsparciem dla kierowanej dla niego jednostki i przede wszystkim dla osób pracujących w każdych, nawet tych najgorszych, warunkach atmosferycznych.

 

- Może nie wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę, bo „Agatki” widzimy tylko przez chwilę, przechodząc na drugą stronę ulicy, w drodze do szkoły, pracy czy na zakupy, ale naprawdę ich praca należy do ciężkich i odpowiedzialnych. Cieszę się z tej szczególnej inicjatywy KPEC-u i współpracy spółki z inną miejską jednostką, która realizuje tak ważne zadanie dla miasta, jakim jest „Bezpieczna droga” - dodał uczestniczący w spotkaniu Rafał Bruski, Prezydent Bydgoszczy.  

 

(Każdy z zestawów składa się z wodoodpornej ocieplanej kurtki, spodni, rękawiczek, czapki oraz odpornych na warunki atmosferyczne butów).

 

 

 

KPEC inwestuje w czyste powietrze!

KPEC inwestuje w ekologiczne źródła ciepła

Ponad 14 mln zł dotacji otrzyma KPEC Spółka z o.o. na inwestycje realizowane na terenie Metropolii Bydgoszcz. Dzięki dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej spółka wybuduje pięć elektrociepłowni gazowych, w tym jedną na bydgoskiej Osowej Górze.

30 sierpnia br. w siedzibie KPEC przedstawione zostały szczegóły umowy na dofinansowanie dwóch zadań wybranych w trybie konkursowym, polegających na budowie źródeł ciepła pracujących w wysokosprawnej kogeneracji zasilanych gazem ziemnym. Inwestycja polega na budowie pięciu elektrociepłowni gazowych na obszarze gmin zaopatrywanych przez KPEC Spółka z o.o. w ciepło na potrzeby centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej: w Bydgoszczy na Osowej Górze, w Nakle nad Notecią, Szubinie, Koronowie i w Solcu Kujawskim.

Kogeneracja jest procesem technologicznym, podczas którego w źródle ciepła jednocześnie wytwarzana jest energia elektryczna i cieplna. Produkcja ciepła w skojarzeniu z produkcją energii elektrycznej wpływa korzystnie na jego cenę. Zastosowanie gazu ziemnego w nowo budowanych elektrociepłowniach pozwoli na znaczne zmniejszenie zużycia węgla kamiennego. Istotną korzyścią wynikającą z zastosowania kogeneracji gazowej jest ograniczenie emisji dwutlenku węgla oraz szkodliwych pyłów do atmosfery, co wpłynie na poprawę jakości powietrza na obszarze Metropolii Bydgoszcz, stanowiąc istotne narzędzie walki ze smogiem.

- Inwestycja, której podejmuje się bydgoska spółka, to kolejne wspólne działanie na rzecz gmin zrzeszonych w Stowarzyszeniu Metropolia Bydgoszcz – podkreśla prezydent Rafał Bruski. – Projekt wpisuje się w nasze priorytety. Jego realizacja to po pierwsze znaczne oszczędności. Po drugie – przejaw naszej dbałości o ekologię. To następny element działań na rzecz gospodarki niskoemisyjnej. Przypomnę, że w ramach ograniczania emisji dwutlenku węgla inwestujemy w nowoczesny transport  szynowy, oferujemy mieszkańcom dopłaty do wymiany pieców grzewczych, przystąpiliśmy również do wielkiego programu termomodernizacji budynków użyteczności publicznej, w tym szkół, którego wartość przekracza 100 mln zł. Nie można też w tym miejscu nie wspomnieć o największej inwestycji, o szczególnym znaczeniu dla całego województwa, czyli wybudowanej w Bydgoszczy ze wsparciem unijnym, ekoelektrociepłowni – dodaje prezydent.

 

Co ponadto?

Inwestycja budowy pięciu elektrociepłowni, nie jest jedyną, jaką na terenie Bydgoszczy w najbliższych latach przeprowadzić zamierza KPEC.

Spółka z o.o. złożyła wnioski o dofinansowanie w trybie pozakonkursowym inwestycji na obszarze miasta Bydgoszczy w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Funkcjonalnego. Aktualnie trwa ocena merytoryczna złożonych wniosków o dofinansowanie. Spodziewany termin podpisania umów o dofinansowanie jeszcze w tym roku.

W ramach pierwszego projektu pn. „Zwiększenie efektywności energetycznej poprzez przebudowę oraz termomodernizację sieci ciepłowniczej na terenie miasta Bydgoszczy – etap I” Działanie 1.5, KPEC Spółka z o.o. prowadzi inwestycje o łącznej wartości 82,2 mln złotych, przy planowanej dotacji w wysokości 33,4 mln złotych. Projekt polega na wymianie ponad 17 km izolacji na ciepłociągach napowietrznych, modernizacji prawie 5,5 km podziemnych sieci ciepłowniczych oraz likwidacji czterech grupowych węzłów cieplnych i ich wymianie na 135 indywidualnych węzłów cieplnych wraz z wymianą sieci ciepłowniczej niskiego parametru (13,020 km) na sieć wysokoparametrową (6,620 km).

Z kolei drugi projekt, który ma być współfinansowany ze środków ZIT, to „Budowa sieci ciepłowniczej na terenie miasta Bydgoszczy umożliwiającej wykorzystanie energii cieplnej wytworzonej w warunkach wysokosprawnej kogeneracji”. W tym zakresie prowadzone są inwestycje o łącznej wartości 73,4 mln złotych, przy planowanej dotacji w wysokości 29,8 mln złotych. Projekt obejmuje budowę 106 węzłów cieplnych i prawie 19 km sieci ciepłowniczej i przyłączy do obiektów istniejących oraz nowych.

Pięć nowych elektrociepłowni gazowych KPEC w liczbach:

- łączna wartość zadań wynosi 38 578 458 PLN,

- całkowita kwota dofinansowania 14 275 539,26 PLN,

- źródła pozwolą wygenerować łącznie 7,16 MW energii elektrycznej oraz 7,15MW energii termicznej,

- szacowany spadek emisji gazów cieplarnianych wyniesie docelowo 50 466,54 ton CO2 rocznie i pozwoli zmniejszyć zużycie energii pierwotnej o 276 208,05 GJ rocznie (ograniczenie energii pierwotnej jest wskaźnikiem informującym, ile mniej węgla kamiennego zużyje spółka). 

 

 

Fotografie: Robert Sawicki 

Debata o środowisku

27 października br. w bydgoskiej Przystani Miejskiej odbyła się Debata o środowisku, zorganizowana przez Gazetę Pomorską. Przedsięwzięcie miało na celu przybliżenie tematyki smogu, sposobów walki z nim, oddziaływania przedsiębiorstw na środowisko naturalne oraz określenie planów zabezpieczenia środowiska przed dalszą degradacją. 

W debacie, jako eksperci, udział wzięli:

dr inż. Andrzej Baranowski - Prezes Zarządu KPEC Spółka z o.o.,

mgr inż. Marta Brodzińska - przedstawiciel Zakładów Chemicznych Nitro-Chem S.A.,

mgr inż. Jacek Goszczyńki - przedstawiciel WIOŚ,

mgr inż. Marek Grabowicz - przedstawiciel Rady Osiedla Górzyskowo.

inż. Jerzy Kraszkiewicz - przedstawiciel Sklejka-Multi S.A w Bydgoszczy,

 

 

Relacja z debaty dostępna jest pod adresem: www.pomorska.pl/eko-region/ekowiesci

 

       

Konferencja ws. obniżki cen ciepła i nie tylko...

Rozpoczęły się dostawy ciepła do większości odbiorców. W nowym sezonie grzewczym mieszkańcy zapłacą mniej za dostarczenie tej usługi do swoich mieszkań.  

 

Szczegóły przedstawiono podczas czwartkowego (21 września) śniadania prasowego, które odbyło się w siedzibie KPEC Spółka z o.o. Podczas konferencji poruszono tematy związane z obniżką Taryfy dla ciepła w sezonie grzewczym 2017/2018, rozpoczęciu dostaw ciepła, programem Ciepła Systemowego oraz inwestycjami realizowanymi przez spółkę. 

- Dzisiaj, w dobie powszechnej informatyzacji systemu ciepłowniczego, określenie „sezon grzewczy”, nie do końca jest właściwe. Jako KPEC jesteśmy przygotowani na to, żeby nasz produkt – ciepło, dostarczać do odbiorców przez cały rok – podkreślił na początku Tomasz Lewandowski, Kierownik Biura Zarządu KPEC. 

- W ramach Taryfy dla ciepła, która obowiązuje od 1 sierpnia tego roku, w tzw. sezonie grzewczym, który się rozpoczął, bydgoszczanie będą mogli ogrzać swoje mieszkania w tańszy sposób, oczywiście utrzymując taką samą wysoką temperaturę w pomieszczeniu - powiedział Andrzej Baranowski, Prezes Zarządu KPEC. – Pod tym względem i w gronie dostawców ciepła systemowego, nasza bydgoska spółka znajduje się wśród najlepszych ciepłowniczych przedsiębiorstw w kraju.     

Podczas spotkania omówiono szczegóły inwestycji związanej z budową elektrociepłowni gazowych na bydgoskiej na Osowej Górze, Szubinie, Solcu Kujawskim, Nakle nad Notecią oraz Koronowie. - Inwestycje te pozwolą na znaczące obniżenie zużycia energii pochodzącej z węgla kamiennego, czyli energii pierwotnej. Przyniesie to szereg korzyści: wpłynie na ograniczenie emisji dwutlenku węgla i szkodliwych pyłów do atmosfery, znacznie poprawi jakość powietrza i będzie istotnym narzędziem walki ze smogiem – dodał Andrzej Baranowski.

Podano też konkretny i planowany cel po zakończeniu realizowanej przez KPEC inwestycji na bydgoskiej „Starówce”. – Skorzystają na niej wszyscy bydgoszczanie. Efektem jej ukończenia będzie usprawnienie funkcjonowania systemu ciepłowniczego oraz, co bardzo istotne, poprawa jakości powietrza – tłumaczył Ryszard Orłowski, Dyrektor ds. Technicznych w KPEC Bydgoszcz.        

 

   

Inwestycja w rejonie bydgoskiej Starówki

KPEC Spółka z o.o. prowadzi szereg inwestycji na terenie Bydgoszczy związanych z realizacją planów ograniczenia niskiej emisji i poprawy jakości powietrza. Obecnie w rejonie Starego Miasta, u zbiegu ulic: Przy Zamczysku, Grodzkiej oraz Placu Kościeleckich prowadzone są prace związane z budową nowego odcinka sieci ciepłowniczej, która połączy istniejącą sieć z budowaną przepompownią w rejonie ulicy Pod Blankami/Wały Jagiellońskie. Jednocześnie trwają prace polegające na budowie niezbędnej infrastruktury dla tych obiektów, m.in.przyłącza elektroenergetycznego. Na ul. Przy Zamczysku obowiązuje nas stały nadzór archeologiczny. W chwili obecnej trwają archeologiczne badania ratownicze, ze względu na odkryty narożnik Zamku bydgoskiego. Zakończenie prac w tym rejonie miasta zaplanowane jest na przełomie października i listopada br.

W najbliższym czasie, Spółka planuje także przebudowę sieci ciepłowniczej na ulicy Grodzkiej.

Koszt budowy przepompowni około  3 216600 złotych netto

Koszt budowy sieci ciepłowniczej na ul. Przy Zamczysku około 400 000 złotych netto

Koszt kabla elektroenergetycznego około 400 000 złotych netto

Wszystkie powyższe zadania realizowane są ze środków własnych KPEC Spółka z o.o.

 

Link do materiału przygotowanego przez Polskie Radio Pomorza i Kujaw na temat powyższej inwestycji.

 

Ciepło przyjazne środowisku

KPEC Spółka z o.o. od wielu lat nie przekracza dopuszczalnych poziomów w zakresie emisji do powietrza dwutlenku siarki, tlenków azotu oraz pyłów. Dopuszczalne poziomy emitowanych zanieczyszczeń w ciepłowniach KPEC Sp. z o.o. określane są w pozwoleniach na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza, wydawanych przez właściwe organy administracyjne (Prezydent Miasta, Starostwo Powiatowe) dla poszczególnych ciepłowni.

 

Dodatkowo wielkość emisji pyłów do powietrza została w 2016 roku zmniejszona w związku z modernizacją systemów odpylania. Celem przeprowadzonych działań było dostosowanie się do wymagań Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie standardów emisyjnych dla niektórych rodzajów instalacji, źródeł spalania paliw oraz urządzeń spalania lub współspalania odpadów (Dz.U. 2014, poz. 1546), które z dniem 1.01.2016 r. wprowadziło znaczne obniżenie poziomu emisji dla pyłów.

 

Szkodliwe substancje powstają głównie w indywidualnych źródłach ciepła (piece i kotłownie w domkach i obiektach mieszkaniowych). Najskuteczniejszym sposobem na likwidację niskiej emisji i smogu w miastach jest podłączenie obiektów do miejskiej sieci ciepłowniczej i korzystanie z ogrzewania i ciepłej wody przygotowanej centralnie w węźle cieplnym.

 

Produkcja ciepła w Bydgoszczy odbywa się w 80 % w elektrociepłowni zlokalizowanej na obrzeżach miasta na górnym jego tarasie, w optymalnych, kontrolowanych warunkach. Proces wytwarzania ciepła oparty na spalaniu węgla, wiąże się z emisją zanieczyszczeń gazowych. Odpowiednia temperatura spalania zapobiega powstawaniu najgroźniejszych zanieczyszczeń (benzo(a)piren) i znacznie ogranicza powstawanie pyłów. co minimalizuje negatywny wpływ na powietrze i środowisko. Jak podaje Instytut Certyfikacji Emisji Budynków, dzięki produkcji ciepła w elektrociepłowni możemy wyemitować 35 razy (3500 proc.) mniej pyłów do atmosfery – w porównaniu do indywidualnego kotła na węgiel, produkującego tę samą ilość ciepła. Poza tym ograniczymy niemal całkowicie emisję bezno(a)pirenu i tlenku węgla, których wpływ na nasze zdrowie – jest bezpośredni i zabójczy. Co więcej, o 175 proc. ograniczymy emisję tlenków azotu, a o 239 proc. dwutlenku siarki. *

 

Ciepło dostarczane na terenie miasta Bydgoszczy w zdecydowanej większości pochodzi od jego producenta- Zespołu Elektrociepłowni Bydgoszcz należącego do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. Produkt pochodzący z elektrociepłowni powstaje w skojarzeniu z produkcją energii elektrycznej w tzw. Kogeneracji, czyli najbardziej efektywnym procesie pozyskiwania ciepła i energii elektrycznej ze spalania węgla kamiennego. KPEC kupuje także ciepło od Międzygminnego Kompleksu Unieszkodliwiania Odpadów ProNatura Sp. z o. o w ilości 8,8% ciepła dostarczanego dla miasta Bydgoszcz, powstającego również w procesie kogeneracji. Spółka dostarcza także ciepło produkowane w źródłach własnych- ciepłowniach lokalnych w Koronowie, Solcu Kujawskim, Szubinie i Nakle, a w Bydgoszczy: Osowa Góra i Białe Błota o sprawności powyżej 80%.

 

Jak skorzystać z ciepła z miejskiej sieci ciepłowniczej KPEC?

Jeśli jeszcze nie korzystasz z ciepła z miejskiej sieci ciepłowniczej, zachęcamy do złożenia zapytania o możliwość podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej. Odpowiedni wniosek pobierz tutaj.

 

* Źródło: http://www.cieplosystemowe.pl/cieplo-systemowe/miasta-bez-smogu/

KPEC Spółka z o.o. w czołówce firm ciepłowniczych w kraju

Komunalne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Spółka z o.o. uzyskało wysoką trzecią pozycję w Ogólnopolskim Rankingu Przedsiębiorstw Ciepłowniczych PEC 2016 organizowanym przez Strefę Gospodarki Gazety Prawnej. W dwóch poprzednich edycjach KPEC Spółka z o.o. zajmowała pozycję czwartą w rankingu.

 

 

Przy ocenie firm branży ciepłowniczej Kapituła brała pod uwagę między innymi:

 

- wyniki finansowe przedsiębiorstwa,

 

- nakłady na podnoszenie kwalifikacji zawodowych personelu w przeliczeniu na jednego pracownika,

 

- działalność Spółek pod kątem odpowiedzialności społecznej,

 

- ocena przedstawicieli branży dokonywana przez uczestniczące w Rankingu Przedsiębiorstwa.

 

źródło: https://issuu.com/strefa-gospodarki/docs/_3_25_04_2016 (E1, E4) [dostęp; 2.05.2016].