Ważnna InformacjaSzanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
[x] zamknij
zamknij i nie pokazuj tego komunikatu ponownie [x]

Przyłącz się!

 

Pogotowie ciepłownicze

 

Chłodzenie ciepłem z sieci KPEC

 

NOWA PROPOZYCJA KPEC SP. Z O.O.- CHŁÓD

Wraz z dynamicznym rozwojem społecznym, dążeniem do podwyższenia standardów życia wzrasta zapotrzebowanie na chłodzenie w budynkach. W ostatnich latach zauważalne jest rosnące zainteresowanie systemami klimatyzacji zapewniającymi utrzymanie komfortu cieplnego dla życia i pracy człowieka. Obecnie klimatyzacja i chłodzenie przestały być już „luksusem”. Stąd Komunalne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej wychodząc naprzeciw Państwa potrzebom pragnie zaproponować nowy sposób wykorzystania ciepła dostarczanego miejską siecią ciepłowniczą - wytwarzanie chłodu.

Najczęściej stosowaną dotychczas technologią produkcji chłodu na potrzeby obiektów była centralna instalacja sprężarkowego agregatu chłodniczego produkującego chłód na cele klimatyzacyjne całego budynku. Istotną wadą tego systemu jest znaczne zużycie energii elektrycznej, której cena w ostatnich latach znacznie rosła, a dostępność w okresie letnim staje się ograniczona. Stosowanie w/w metody produkcji wody lodowej prowadzi z jednej strony do nieustannego wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną latem, a z drugiej do wzrostu ceny chłodu dla odbiorcy.

Alternatywą dla w/w urządzeń jest zastosowanie adsorpcyjnych agregatów chłodniczych (ADS). Urządzenia te w odróżnieniu od agregatów sprężarkowych (wykorzystujących do produkcji chłodu energię elektryczną) jako główne źródło energii wykorzystują ciepło, które zamieniają na chłód. ADS działają w oparciu o zasadę adsorpcji, używając w procesie produkcji chłodu Silica Gel, który jest całkowicie nietoksyczny i niekorozyjny. Czynnikiem chłodzącym natomiast jest woda bez domieszek typu bromek litu czy amoniak. Metoda ta oszczędza więc nie tylko energię elektryczną ale jest również przyjazna środowisku naturalnemu. Dzięki ADS produkcja chłodu może odbywać się bezpośrednio u odbiorcy, z wykorzystaniem ciepła przesyłanego z miejskiej sieci ciepłowniczej. Taką metodę produkcji chłodu pragnie zaproponować Państwu KPEC Sp. z o.o. Propozycja dotyczy:

- budynków istniejących wyposażonych w instalacje klimatyzacji,

- budynków istniejących poddawanych modernizacji,

- budynków nowoprojektowanych.

Oferty urządzeń ADS można łatwo znaleźć na rynku chłodniczym, chociażby wpisując w przeglądarce internetowej „chłodnicze agregaty adsorpcyjne”. Producenci oprócz urządzeń oferują klientom także porady i wsparcie na każdym etapie projektu, od planowania przez uruchomienie, aż po usługi posprzedażowe. Zapewniają optymalne rozwiązania w zakresie doboru i integracji chłodniczych systemów adsorpcyjnych, a także udzielają informacji na temat dostępnych dotacji.

Producenci w/w urządzeń wskazują szereg zalet ich zastosowania:

- nie mają sprężarki i pobierają tylko minimalną ilości energii elektrycznej,

- niski poziom hałasu i wibracji,

- ochrona środowiska naturalnego (pozwalają wyeliminować szkodliwe czynniki chłodnicze, które powszechnie stosowane są w agregatach sprężarkowych),

- zwiększenie efektywności wykorzystania energii pierwotnej i zmniejszenie emisji CO2,

- możliwość łączenia agregatów w większe systemy przy pomocy standardowo dostępnych akcesoriów,

- technologia sterowania oraz konfiguracja układu sterowania umożliwia zarówno prosty transfer danych oraz łatwą konfigurację urządzeń, 

- możliwość stosowania w miejscach o deficycie energii elektrycznej,

- kompaktowa konstrukcja pozwala zaoszczędzić miejsce, agregaty mogą być montowane bez dodatkowej wymaganej przestrzeni między nimi. Alternatywnie mogą być nawet postawione jeden nad drugim,

- proste w budowie, bez żadnych ruchomych elementów związanych ze ścieraniem lub zużywaniem się co przekłada się na dużą ich trwałość i długi czas pracy „żywotność”,

- zaprojektowane do pracy ciągłej, bardzo prosta obsługa, konserwacja i instalacja.

Agregaty adsorpcyjne można wykorzystać w instalacjach :

- klimatyzacji w systemie VRF opartej na klimakonwektorach oraz agregacie sprężarkowym wody lodowej,

- klimatyzacji realizowanej za pomocą centrali wentylacyjnej wyposażonej w chłodnicę,

- ogrzewania płaszczyznowego,

- technologicznych wykorzystywanych w przemyśle.

Zastosowanie produkcji chłodu z wykorzystaniem miejskiej sieci ciepłowniczej ma potencjał środowiskowy. Wykorzystując ciepło do procesu adsorpcji ogranicza się zużycie energii elektrycznej pochłanianej przez sprężarki w klasycznych chłodziarkach, a także pozwala wyeliminować szkodliwe czynniki chłodnicze powszechnie stosowane w agregatach sprężarkowych.

Wykorzystanie miejskiej sieci ciepłowniczej w celach chłodniczych latem to nowa propozycja zapewnienia komfortu Odbiorcom nie tylko zimą, ale i latem.

Zainteresowanych produkcją chłodu z wykorzystaniem ciepła z miejskiej sieci KPEC Spółka z o.o. prosimy o kontakt z Działem Rozwoju Rynku Ciepła. Jego pracownicy obsłużą Państwa od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 14:30.

 

Kontakt do Działu Rozwoju Rynku Ciepła:

tel.: 52 30 45 295, 52 30 45 291

fax: 52 30 45 338

e-mail: rozwoj@kpec.bydgoszcz.pl