Ważnna InformacjaSzanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
[x] zamknij
zamknij i nie pokazuj tego komunikatu ponownie [x]

Przyłącz się!

 

Pogotowie ciepłownicze

 

Czy ciepło jest ekologiczne?

Komunalne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Spółka z o.o. prowadzi działalność zgodnie z wymaganiami przepisów prawa w zakresie ochrony środowiska, dbając o prawidłową eksploatację źródeł wytwarzania ciepła, z jednoczesnym uwzględnieniem ograniczania niekorzystnego wpływu na środowisko.

 

Proces wytwarzania ciepła oparty na spalaniu węgla, wiąże się z emisją zanieczyszczeń gazowych (m.in. dwutlenku węgla, dwutlenku siarki, tlenków azotu) i pyłowych do powietrza. Dopuszczalne poziomy emitowanych zanieczyszczeń określane są w pozwoleniach na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza, wydawanych dla poszczególnych ciepłowni przez właściwe organy administracyjne (Prezydent Bydgoszczy, Starosta Bydgoski, Starosta Nakielski).

 

Polityka proekologiczna KPEC polega m.in. na ograniczaniu zjawiska "niskiej emisji", poprzez zmianę paliwa w kotłowniach lokalnych na gazowe, a także  na zachęcaniu użytkowników przestarzałych pieców węglowych, by w miarę możliwości technicznych skorzystali z ciepła sieciowego. 

 

W trosce o środowisko lokalne, w ciepłowniach własnych spalany jest węgiel wysokoenergetyczny o obniżonej zawartości siarki i popiołu, co  wpływa na ograniczanie emisji zanieczyszczeń pyłowo-gazowych odprowadzanych do atmosfery. Wyposażenie w ostatnich latach kotłów w nowe baterie cyklonów odpylających oraz dodatkowo w filtry workowe pozwoliło znacznie obniżyć emisję pyłów do powietrza.

 

W ramach monitorowania procesu produkcji ciepła Laboratorium Działu Ochrony Środowiska KPEC wykonuje okresowe pomiary emisji zanieczyszczeń do powietrza, w celu potwierdzenia dotrzymywania przez poszczególne źródła wymaganych standardów emisyjnych. Laboratorium wykonuje również badania  parametrów węgla, niezbędne do kontroli jakości dostarczanego opału a następnie procesu jego spalania. 

 

Spółka prowadzi gospodarkę wytwarzanymi odpadami zgodnie z zasadami wynikającymi z ustawy o odpadach, łącznie z ich ewidencją. Podstawowym odpadem wytwarzanym w Przedsiębiorstwie jest mieszanka popiołowo-żużlowa pochodząca z procesu produkcji ciepła w ciepłowniach węglowych. Dzięki spalaniu węgla o wysokich parametrach energetycznych oraz niskiej zawartości popiołu, ilość tego odpadu jest ograniczana.

 

W 2019 roku KPEC Spółka z o.o. nie przekroczyła wymaganych poziomów w zakresie emisji dwutlenku siarki, tlenków azotu i pyłów do powietrza, zawartych w posiadanych pozwoleniach na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza. Działalność Spółki nie powoduje powstawania odpadów radioaktywnych.

 

INFORMACJA O STRUKTURZE PALIW PIERWOTNYCH ZUŻYWANYCH DO WYTWARZANIA CIEPŁA SPRZEDAWANEGO W KPEC SPÓŁKA Z O.O.

 

 

Struktura paliw pierwotnych zużywanych do wytwarzania ciepła sprzedanego przez KPEC Spółka z o.o. w okresie grzewczym 2021-2022 oraz w 2022 roku