Ważnna InformacjaSzanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
[x] zamknij
zamknij i nie pokazuj tego komunikatu ponownie [x]

Przyłącz się!

 

Pogotowie ciepłownicze

 

Ciepło przyjazne środowisku

KPEC Spółka z o.o. od wielu lat nie przekracza dopuszczalnych poziomów w zakresie emisji do powietrza dwutlenku siarki, tlenków azotu oraz pyłów. Dopuszczalne poziomy emitowanych zanieczyszczeń w ciepłowniach KPEC Sp. z o.o. określane są w pozwoleniach na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza, wydawanych przez właściwe organy administracyjne (Prezydent Miasta, Starostwo Powiatowe) dla poszczególnych ciepłowni.

 

Dodatkowo wielkość emisji pyłów do powietrza została w 2016 roku zmniejszona w związku z modernizacją systemów odpylania. Celem przeprowadzonych działań było dostosowanie się do wymagań Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie standardów emisyjnych dla niektórych rodzajów instalacji, źródeł spalania paliw oraz urządzeń spalania lub współspalania odpadów (Dz.U. 2014, poz. 1546), które z dniem 1.01.2016 r. wprowadziło znaczne obniżenie poziomu emisji dla pyłów.

 

Szkodliwe substancje powstają głównie w indywidualnych źródłach ciepła (piece i kotłownie w domkach i obiektach mieszkaniowych). Najskuteczniejszym sposobem na likwidację niskiej emisji i smogu w miastach jest podłączenie obiektów do miejskiej sieci ciepłowniczej i korzystanie z ogrzewania i ciepłej wody przygotowanej centralnie w węźle cieplnym.

 

Produkcja ciepła w Bydgoszczy odbywa się w 80 % w elektrociepłowni zlokalizowanej na obrzeżach miasta na górnym jego tarasie, w optymalnych, kontrolowanych warunkach. Proces wytwarzania ciepła oparty na spalaniu węgla, wiąże się z emisją zanieczyszczeń gazowych. Odpowiednia temperatura spalania zapobiega powstawaniu najgroźniejszych zanieczyszczeń (benzo(a)piren) i znacznie ogranicza powstawanie pyłów. co minimalizuje negatywny wpływ na powietrze i środowisko. Jak podaje Instytut Certyfikacji Emisji Budynków, dzięki produkcji ciepła w elektrociepłowni możemy wyemitować 35 razy (3500 proc.) mniej pyłów do atmosfery – w porównaniu do indywidualnego kotła na węgiel, produkującego tę samą ilość ciepła. Poza tym ograniczymy niemal całkowicie emisję bezno(a)pirenu i tlenku węgla, których wpływ na nasze zdrowie – jest bezpośredni i zabójczy. Co więcej, o 175 proc. ograniczymy emisję tlenków azotu, a o 239 proc. dwutlenku siarki. *

 

Ciepło dostarczane na terenie miasta Bydgoszczy w zdecydowanej większości pochodzi od jego producenta- Zespołu Elektrociepłowni Bydgoszcz należącego do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. Produkt pochodzący z elektrociepłowni powstaje w skojarzeniu z produkcją energii elektrycznej w tzw. Kogeneracji, czyli najbardziej efektywnym procesie pozyskiwania ciepła i energii elektrycznej ze spalania węgla kamiennego. KPEC kupuje także ciepło od Międzygminnego Kompleksu Unieszkodliwiania Odpadów ProNatura Sp. z o. o w ilości 8,8% ciepła dostarczanego dla miasta Bydgoszcz, powstającego również w procesie kogeneracji. Spółka dostarcza także ciepło produkowane w źródłach własnych- ciepłowniach lokalnych w Koronowie, Solcu Kujawskim, Szubinie i Nakle, a w Bydgoszczy: Osowa Góra i Białe Błota o sprawności powyżej 80%.

 

Jak skorzystać z ciepła z miejskiej sieci ciepłowniczej KPEC?

Jeśli jeszcze nie korzystasz z ciepła z miejskiej sieci ciepłowniczej, zachęcamy do złożenia zapytania o możliwość podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej. Odpowiedni wniosek pobierz tutaj.

 

* Źródło: http://www.cieplosystemowe.pl/cieplo-systemowe/miasta-bez-smogu/