Ważnna InformacjaSzanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
[x] zamknij
zamknij i nie pokazuj tego komunikatu ponownie [x]

Przyłącz się!

 

Pogotowie ciepłownicze

 

Linia kredytowa EBI

KPEC Spółka z o.o. otrzymała z Europejskiego Banku Inwestycyjnego linię kredytową z limitem do 100 mln złotych (23,2 mln EUR) na realizację projektu pn. „Modernizacja sieci ciepłowniczej KPEC Bydgoszcz” („KPEC Bydgoszcz heating network upgrade”) o łącznej wartości ponad 222 milionów złotych!

Przyznane środki umożliwią modernizację dotychczasowych ciepłociągów i węzłów ciepłowniczych oraz podłączenie do sieci nowych odbiorców a także posłuży do sfinansowania instalacji nowych, wysokosprawnych źródeł energii cieplnej. Inwestycje będą realizowane na obszarze Bydgoszczy, Szubina, Solca Kujawskiego, Koronowa oraz Nakła nad Notecią. Bydgoski KPEC jest jednym z pierwszych przedsiębiorstw energetyki cieplnej w Polsce (obok Lublina i Opola), które skorzystają z tej formy finansowania inwestycji.

Zaplanowana przez KPEC modernizacja systemu ciepłowniczego umożliwi bardziej efektywne dostarczanie energii cieplnej do około 250 tys. odbiorców docelowych, czyli mniej więcej 70% mieszkańców. Kredyt EBI pozwoli sfinansować opracowany przez KPEC plan inwestycyjny (obejmujący lata 2018–2022). Łącznie projekt przewiduje zmodernizowanie 55 km ciepłociągów i 96 węzłów ciepłowniczych oraz wybudowanie 71 km nowych sieci i 416 nowych węzłów. Ponadto w miejsce dotychczasowych bloków opalanych węglem powstanie pięć wysokosprawnych bloków kogeneracyjnych opalanych gazem, co przyniesie zmniejszenie zużycia energii pierwotnej o 25%.

KPEC Spółka z o.o. będzie korzystać ze środków finansowych z przyznanej linii kredytowej na realizację zadań zatwierdzonych przez Wspólników w corocznych planach inwestycyjnych. Środki z EBI pomogą sfinansować nie więcej niż 50% wartości projektu pn. „Modernizacja sieci ciepłowniczej KPEC Bydgoszcz” („KPEC Bydgoszcz heating network upgrade”).

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) to instytucja Unii Europejskiej udzielająca kredytów długoterminowych, której udziałowcami są państwa członkowskie. Bank zapewnia długoterminowe wsparcie finansowe dla rzetelnie przygotowanych inwestycji, przyczyniając się w ten sposób do realizacji celów polityki Unii Europejskiej.

#KPECBydgoszcz #Ciepłobezsmogu #Cieplobezsmogu